- UniMachines
- ›
- Saw Machines
- ›
- Band Saw Machines
- ›
- Band Saw Machines BERG SCHMID
- ›
- Band Saw Machines BERG SCHMID GBS 230 Super 60 AutoCut
Band Saw Machine BERG SCHMID GBS 230 Super 60 AutoCut
Band Saw Machine BERG SCHMID GBS 230 Super 60 AutoCut was manufactured by the machine manufacturer BERG SCHMID. Machine BERG SCHMID GBS 230 Super 60 AutoCut was built in 2000 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Germany |
| region | Hessen |
| Year of manufacture | 2000 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Good |
| Loading | The seller organizes the loading - included in the price of the machine |
| Payment | Before receipt |
| Transport | The seller organizes the transport at a surcharge |
| Status | A test can be performed |
| Stock number | 15647 |
Technical parameters | |
|---|---|
| Total power demand | 1.8 kW |
| Machine height | 1830 mm |
| Machine width | 900 mm |
| Machine length | 1380 mm |
| Machine weight | 0.39 t |
Equipment | |
|---|---|
| NC control | |
| CNC control | |
| Liquid cooling system | |
| Technical documentation | |




















































