- UniMachines
- ›
- Milling Machines
- ›
- Bed Milling Machines
- ›
- Bed Milling Machines TOS Kurim
- ›
- Bed Milling Machines TOS Kurim FS100
Bed Milling Machine TOS Kurim FS100
Bed Milling Machine TOS Kurim FS100 was manufactured by the machine manufacturer TOS Kurim. Machine TOS Kurim FS100 was built in 1998 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Czech Republic |
| region | Jihomoravský kraj |
| Year of manufacture | 1998 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Good |
Technical parameters | |
|---|---|
| Length of the working table | 4000 mm |
| Width of the working table | 1000 mm |
| Maximum rotary speed of the vertical spindle | 3000 1/min |
| Travel length X-axis (mechanical feed) | 4000 mm |
| Travel length Y-axis (mechanical feed) | 1000 mm |
| Travel length Z-axis (mechanical feed) | 14000 mm |
Equipment | |
|---|---|
| no data | |














































