- UniMachines
- ›
- CNC Milling Machines and Machining Centers
- ›
- CNC Horizontal Machining Centers
- ›
- CNC Horizontal Machining Centers MAZAK
- ›
- CNC Horizontal Machining Centers MAZAK FH 4000
CNC Horizontal Machining Center MAZAK FH 4000
CNC Horizontal Machining Center MAZAK FH 4000 was manufactured by the machine manufacturer MAZAK. Machine MAZAK FH 4000 was built in 2000 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Netherlands |
| region | Noord-Brabant |
| Year of manufacture | 2000 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Very good |
| Stock number | 2571 |
Technical parameters | |
|---|---|
| Length of the working table | 400 mm |
| Width of the working table | 400 mm |
| Maximum table load (evenly distributed) | 300 kg |
| Number of tools in the magazine | 40 pcs |
| Minimum rotary speed of the spindle | 35 1/min |
| Maximum rotary speed of the spindle | 12000 1/min |
| Travel length X-axis (mechanical feed) | 560 mm |
| Travel length Y-axis (mechanical feed) | 510 mm |
| Travel length Z-axis (mechanical feed) | 630 mm |
| Machine height | 2510 mm |
| Machine length | 2515 mm |
| Machine width | 4040 mm |
| Machine weight | 8 t |
Equipment | |
|---|---|
| Mazatrol PC Fusion CNC 640M | |











































