- UniMachines
- ›
- CNC Lathes and Turning Centers
- ›
- CNC Lathes
- ›
- CNC Lathes COLCHESTER
- ›
- CNC Lathes COLCHESTER Alpha 1350 XS
CNC Lathe COLCHESTER Alpha 1350 XS
CNC Lathe COLCHESTER Alpha 1350 XS was manufactured by the machine manufacturer COLCHESTER. Machine COLCHESTER Alpha 1350 XS was built in 2008 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Czech Republic |
| region | Jihomoravský kraj |
| Year of manufacture | 2008 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Good |
| Loading | The buyer organizes the loading at his own cost |
| Payment | Before receipt |
| Transport | The buyer organizes the transport at his own cost |
| Status | A test can be performed |
| Stock number | 7185 |
Technical parameters | |
|---|---|
| Maximum turning length (Z-axis) | 650 mm |
| Turning diameter over bed (max) | 350 mm |
| Maximum rotary speed of the main spindle | 3500 1/min |
| Length of the lathe | 2400 mm |
| Width of the lathe | 1700 mm |
| Height of the lathe | 1500 mm |
| Weight of the lathe | 1.8 t |
Equipment | |
|---|---|
| no data | |











































