- UniMachines
- ›
- CNC Lathes and Turning Centers
- ›
- CNC Lathes
- ›
- CNC Lathes DAEWOO
- ›
- CNC Lathes DAEWOO PUMA 230 MSB
CNC Lathe DAEWOO PUMA 230 MSB
CNC Lathe DAEWOO PUMA 230 MSB was manufactured by the machine manufacturer DAEWOO. Machine DAEWOO PUMA 230 MSB was built in 2000 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Netherlands |
| region | Noord-Holland |
| Year of manufacture | 2000 |
| Warranty | Warranty for 12 months |
| Technical condition | Good |
| Loading | The seller organizes the loading - included in the price of the machine |
| Transport | The seller organizes the transport at a surcharge |
Technical parameters | |
|---|---|
| Maximum turning length (Z-axis) | 330 mm |
| Turning diameter over bed (max) | 550 mm |
| Maximum travel length in the X-axis | 175 mm |
| Minimum rotary speed of the main spindle | 1 1/min |
| Maximum rotary speed of the main spindle | 4500 1/min |
| Length of the lathe | 4300 mm |
| Width of the lathe | 1900 mm |
| Height of the lathe | 2400 mm |
| Weight of the lathe | 4.5 t |
Equipment | |
|---|---|
| FANUC SERIES 18 I-T CNC control | |













































