- UniMachines
- ›
- CNC Lathes and Turning Centers
- ›
- CNC Lathes
- ›
- CNC Lathes DMG MORI SEIKI
- ›
- CNC Lathes DMG MORI SEIKI SL-253BMC/500
CNC Lathe DMG MORI SEIKI SL-253BMC/500
CNC Lathe DMG MORI SEIKI SL-253BMC/500 was manufactured by the machine manufacturer DMG MORI SEIKI. Machine DMG MORI SEIKI SL-253BMC/500 was built in 2000 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Czech Republic |
| region | Jihomoravský kraj |
| Year of manufacture | 2000 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Good |
| Loading | The buyer organizes the loading at his own cost |
| Payment | Before receipt |
| Transport | The buyer organizes the transport at his own cost |
| Status | A test can be performed |
| Stock number | 7468 |
Technical parameters | |
|---|---|
| Maximum turning length (Z-axis) | 485 mm |
| Turning diameter over bed (max) | 254 mm |
| Maximum feed rate in X-axis | 1.3 m/min |
| Maximum feed rate in Z-axis | 1.3 m/min |
| Minimum rotary speed of the main spindle | 35 1/min |
| Maximum rotary speed of the main spindle | 3500 1/min |
| Total number of tools in the turret | 12 pcs |
| Number of CNC controlled axles | 3 pcs |
| Length of the lathe | 2405 mm |
| Width of the lathe | 1760 mm |
| Height of the lathe | 1890 mm |
| Weight of the lathe | 4.6 t |
Equipment | |
|---|---|
| Fanuc MSX-501III | |












































