CNC Lathe HAAS TL1
CNC Lathe HAAS TL1 was manufactured by the machine manufacturer HAAS. Machine HAAS TL1 was built in 2011 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Germany |
| region | Hessen |
| Year of manufacture | 2011 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Very good |
| Loading | The seller organizes the loading - included in the price of the machine |
| Payment | Before receipt |
| Transport | The seller organizes the transport at a surcharge |
| Status | A test can be performed |
| Stock number | 15541 |
Technical parameters | |
|---|---|
| Maximum turning length (Z-axis) | 762 mm |
| Maximum travel length in the X-axis | 203 mm |
| Maximum power of the main spindle | 7.5 kW |
| Maximum rotary speed of the main spindle | 1800 1/min |
| Total power demand | 10 kW |
| Length of the lathe | 2100 mm |
| Width of the lathe | 1600 mm |
| Height of the lathe | 2100 mm |
| Weight of the lathe | 1.8 t |
Equipment | |
|---|---|
| HAAS HAAS | |
| Technical documentation | |


















































