- UniMachines
- ›
- CNC Lathes and Turning Centers
- ›
- CNC Lathes
- ›
- CNC Lathes HYUNDAI WIA
- ›
- CNC Lathes HYUNDAI WIA L300 MSC
CNC Lathe HYUNDAI WIA L300 MSC
CNC Lathe HYUNDAI WIA L300 MSC was manufactured by the machine manufacturer HYUNDAI WIA. Machine HYUNDAI WIA L300 MSC was built in 2014 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Netherlands |
| region | Gelderland |
| Year of manufacture | 2014 |
| Warranty | Without warranty |
Technical parameters | |
|---|---|
| Maximum turning length (Z-axis) | 750 mm |
| Turning diameter over bed (max) | 750 mm |
| Maximum travel length in the X-axis | 335 mm |
| Maximum power of the main spindle | 26 kW |
| Diameter of the spindle bore | 102 mm |
| Maximum rotary speed of the main spindle | 3000 1/min |
| Subspindle power | 11 kW |
| Maximum subspindle speed | 4000 1/min |
| Maximum rotary speed of the driven tool | 4000 1/min |
Equipment | |
|---|---|
| CNC technology cycles | |
| Chip transporter | |
| Subspindle | |
















































