- UniMachines
- ›
- CNC Lathes and Turning Centers
- ›
- CNC Lathes
- ›
- CNC Lathes MAS
- ›
- CNC Lathes MAS MASTURN MT 70 CNC
CNC Lathe MAS MASTURN MT 70 CNC
CNC Lathe MAS MASTURN MT 70 CNC was manufactured by the machine manufacturer MAS. Machine MAS MASTURN MT 70 CNC was built in 2000 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Czech Republic |
| region | Jihomoravský kraj |
| Year of manufacture | 2000 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Good |
| Loading | The buyer organizes the loading at his own cost |
| Payment | Before receipt |
| Transport | The buyer organizes the transport at his own cost |
Technical parameters | |
|---|---|
| Maximum turning length (Z-axis) | 3000 mm |
| Turning diameter over bed (max) | 820 mm |
| Turning diameter over cross slide (max) | 530 mm |
| Maximum travel length in the X-axis | 370 mm |
| Maximum feed rate in X-axis | 10000 m/min |
| Maximum feed rate in Z-axis | 7500 m/min |
| Maximum power of the main spindle | 28 kW |
| Maximum rotary speed of the main spindle | 1800 1/min |
| Total power demand | 50 kW |
| Length of the lathe | 5000 mm |
| Width of the lathe | 1810 mm |
| Height of the lathe | 1885 mm |
| Weight of the lathe | 5.3 t |
Equipment | |
|---|---|
| Heidenhein Manual plus M | |












































