CNC Lathe MAS SPU 20
CNC Lathe MAS SPU 20 was manufactured by the machine manufacturer MAS. Machine MAS SPU 20 was built in 1995 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Czech Republic |
| region | Jihomoravský kraj |
| Year of manufacture | 1995 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Good |
| Payment | Before receipt |
| Transport | The seller organizes the transport at a surcharge |
| Status | A test can be performed |
Technical parameters | |
|---|---|
| Maximum turning length (Z-axis) | 850 mm |
| Turning diameter over bed (max) | 600 mm |
| Turning diameter over cross slide (max) | 380 mm |
| Maximum rotary speed of the main spindle | 5000 1/min |
| Total power demand | 35 kW |
| Length of the lathe | 3830 mm |
| Width of the lathe | 2160 mm |
| Height of the lathe | 2050 mm |
| Weight of the lathe | 5 t |
Equipment | |
|---|---|
| no data | |











































