- UniMachines
- ›
- CNC Milling Machines and Machining Centers
- ›
- CNC Milling Machines
- ›
- CNC Milling Machines CB FERRARI
- ›
- CNC Milling Machines CB FERRARI S66
CNC Milling Machine CB FERRARI S66
| Category | CNC Milling Machines and Machining Centers CB FERRARI › |
| Manufacturer | CB FERRARI › |
ARCHIVED AD
CNC Milling Machine CB FERRARI S66 was manufactured by the machine manufacturer CB FERRARI. Machine CB FERRARI S66 was built in 1999 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Italy |
| region | Bergamo |
| Year of manufacture | 1999 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Very good |
| Loading | The seller organizes the loading - paid separately |
| Payment | Before receipt |
| Transport | The seller organizes the transport at a surcharge |
| Status | Machine unplugged |
Technical parameters | |
|---|---|
| Length of the working table | 2000 mm |
| Width of the working table | 800 mm |
| Maximum table load (evenly distributed) | 5000 kg |
| Power of the spindle drive | 16 kW |
| Minimum rotary speed of the vertical spindle | 10 1/min |
| Maximum rotary speed of the vertical spindle | 3200 1/min |
| Travel length X-axis (mechanical feed) | 1600 mm |
| Travel length Y-axis (mechanical feed) | 820 mm |
| Travel length Z-axis (mechanical feed) | 1120 mm |
| Machine height | 3000 mm |
| Machine length | 3500 mm |
| Machine weight | 11.5 t |
Equipment | |
|---|---|
| ELEXA E520 | |
| Swivel head (1 axis) | |
| Dividing head | |
| CNC Indexer (4th axis) | |
| Liquid cooling system | |
| Technical documentation | |














































