- UniMachines
- ›
- CNC Milling Machines and Machining Centers
- ›
- CNC Portal Milling Machines
- ›
- CNC Portal Milling Machines JOBS
- ›
- CNC Portal Milling Machines JOBS LINX 35 COMPACT
CNC Portal Milling Machine JOBS LINX 35 COMPACT
CNC Portal Milling Machine JOBS LINX 35 COMPACT was manufactured by the machine manufacturer JOBS. Machine JOBS LINX 35 COMPACT was built in 2010 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Germany |
| region | Baden-Württemberg |
| Year of manufacture | 2010 |
| Warranty | Without warranty |
Technical parameters | |
|---|---|
| Length of the working table | 4000 mm |
| Width of the working table | 3000 mm |
| Power of the spindle drive | 41 kW |
| Number of CNC controlled axles | 5 pcs |
| Number of tools in the magazine | 16 pcs |
| Maximum rotary speed of the vertical spindle | 27000 1/min |
| Travel length X-axis (mechanical feed) | 4000 mm |
| Travel length Y-axis (mechanical feed) | 3650 mm |
| Travel length Z-axis (mechanical feed) | 1250 mm |
| Maximum feed rate in X-axis | 1166.7 mm/s |
| Maximum feed rate in Y-axis | 1000 mm/s |
| Maximum feed rate in Z-axis | 833.3 mm/s |
| Total power demand | 180 kW |
Equipment | |
|---|---|
| HEIDENHAIN TNC 530 M | |
| Electronic wheel for manual operation | |
| Liquid cooling system | |
| Lighting | |
| Technical documentation | |


















































