- UniMachines
- ›
- CNC Milling Machines and Machining Centers
- ›
- CNC Vertical Machining Centers
- ›
- CNC Vertical Machining Centers DECKEL MAHO
- ›
- CNC Vertical Machining Centers DECKEL MAHO DMU 80 T
CNC Vertical Machining Center DECKEL MAHO DMU 80 T
| Category | CNC Milling Machines and Machining Centers DECKEL MAHO › |
| Manufacturer | DECKEL MAHO › |
ARCHIVED AD
CNC Vertical Machining Center DECKEL MAHO DMU 80 T was manufactured by the machine manufacturer DECKEL MAHO. Machine DECKEL MAHO DMU 80 T was built in 2001 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Czech Republic |
| region | Jihomoravský kraj |
| Year of manufacture | 2001 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Good |
| Payment | Before receipt |
| Transport | The seller organizes the transport at a surcharge |
| Status | A test can be performed |
Technical parameters | |
|---|---|
| Length of the working table | 1250 mm |
| Width of the working table | 700 mm |
| Number of CNC controlled axles | 3 pcs |
| Maximum rotary speed of the vertical spindle | 18000 1/min |
| Travel length X-axis (mechanical feed) | 800 mm |
| Travel length Y-axis (mechanical feed) | 600 mm |
| Travel length Z-axis (mechanical feed) | 600 mm |
| Machine height | 3035 mm |
| Machine length | 3084 mm |
| Machine width | 4073 mm |
| Machine weight | 7000 t |
Equipment | |
|---|---|
| no data | |










































