- UniMachines
- ›
- CNC Milling Machines and Machining Centers
- ›
- CNC Vertical Machining Centers
- ›
- CNC Vertical Machining Centers DOOSAN
- ›
- CNC Vertical Machining Centers DOOSAN DNM 400 A
CNC Vertical Machining Center DOOSAN DNM 400 A
CNC Vertical Machining Center DOOSAN DNM 400 A was manufactured by the machine manufacturer DOOSAN. Machine DOOSAN DNM 400 A was built in 2010 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Netherlands |
| region | Gelderland |
| Year of manufacture | 2010 |
| Warranty | Without warranty |
Technical parameters | |
|---|---|
| Length of the working table | 790 mm |
| Width of the working table | 435 mm |
| Maximum table load (evenly distributed) | 400 kg |
| Power of the spindle drive | 11 kW |
| Number of CNC controlled axles | 3 pcs |
| Number of tools in the magazine | 20 pcs |
| Maximum rotary speed of the vertical spindle | 8000 1/min |
| Travel length X-axis (mechanical feed) | 635 mm |
| Travel length Y-axis (mechanical feed) | 435 mm |
| Travel length Z-axis (mechanical feed) | 510 mm |
Equipment | |
|---|---|
| USB connection | |
| Ethernet (LAN) | |














































