- UniMachines
- ›
- CNC Milling Machines and Machining Centers
- ›
- CNC Vertical Machining Centers
- ›
- CNC Vertical Machining Centers DOOSAN
- ›
- CNC Vertical Machining Centers DOOSAN DNM 5700
CNC Vertical Machining Center DOOSAN DNM 5700
CNC Vertical Machining Center DOOSAN DNM 5700 was manufactured by the machine manufacturer DOOSAN. Machine DOOSAN DNM 5700 was built in 2016 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Czech Republic |
| region | Jihomoravský kraj |
| Year of manufacture | 2016 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Good |
| Loading | The buyer organizes the loading at his own cost |
| Payment | Before receipt |
| Transport | The buyer organizes the transport at his own cost |
| Status | A test can be performed |
| Stock number | 4794 |
Technical parameters | |
|---|---|
| Length of the working table | 1300 mm |
| Width of the working table | 550 mm |
| Maximum table load (evenly distributed) | 950 kg |
| Power of the spindle drive | 18 kW |
| Number of tools in the magazine | 30 pcs |
| Maximum rotary speed of the vertical spindle | 8000 1/min |
| Maximum distance of the spindle from the table | 650 mm |
| Travel length X-axis (mechanical feed) | 1000 mm |
| Travel length Y-axis (mechanical feed) | 550 mm |
| Travel length Z-axis (mechanical feed) | 500 mm |
Equipment | |
|---|---|
| no data | |




















































