- UniMachines
- ›
- CNC Milling Machines and Machining Centers
- ›
- CNC Vertical Machining Centers
- ›
- CNC Vertical Machining Centers HURCO
- ›
- CNC Vertical Machining Centers HURCO BMC 30/M
CNC Vertical Machining Center HURCO BMC 30/M
CNC Vertical Machining Center HURCO BMC 30/M was manufactured by the machine manufacturer HURCO. Machine HURCO BMC 30/M was built in 1999 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Czech Republic |
| Year of manufacture | 1999 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Good |
| Payment | Before receipt |
| Transport | The seller organizes the transport at a surcharge |
Technical parameters | |
|---|---|
| Length of the working table | 1020 mm |
| Width of the working table | 400 mm |
| Power of the spindle drive | 11 kW |
| Travel length X-axis (mechanical feed) | 760 mm |
| Travel length Y-axis (mechanical feed) | 460 mm |
| Travel length Z-axis (mechanical feed) | 610 mm |
| Machine height | 2500 mm |
| Machine length | 3400 mm |
| Machine width | 2200 mm |
| Machine weight | 5 t |
Equipment | |
|---|---|
| Technical documentation | |













































