- UniMachines
- ›
- CNC Milling Machines and Machining Centers
- ›
- CNC Vertical Machining Centers
- ›
- CNC Vertical Machining Centers MAZAK
- ›
- CNC Vertical Machining Centers MAZAK VTC 20 B
CNC Vertical Machining Center MAZAK VTC 20 B
CNC Vertical Machining Center MAZAK VTC 20 B was manufactured by the machine manufacturer MAZAK. Machine MAZAK VTC 20 B was built in 1997 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Netherlands |
| Year of manufacture | 1997 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Good |
| Loading | The seller organizes the loading - included in the price of the machine |
| Transport | The buyer organizes the transport at his own cost |
| Stock number | 2413 |
Technical parameters | |
|---|---|
| Length of the working table | 1460 mm |
| Width of the working table | 510 mm |
| Maximum table load (evenly distributed) | 800 kg |
| Power of the spindle drive | 11 kW |
| Number of CNC controlled axles | 3 pcs |
| Number of tools in the magazine | 24 pcs |
| Throat depth (distance of the spindle axis from the frame) | 550 mm |
| Travel length X-axis (mechanical feed) | 1120 mm |
| Travel length Y-axis (mechanical feed) | 510 mm |
| Travel length Z-axis (mechanical feed) | 510 mm |
| Machine height | 2700 mm |
| Machine length | 4700 mm |
| Machine width | 2980 mm |
| Machine weight | 5.9 t |
Equipment | |
|---|---|
| Mazatrol M-Plus | |














































