- UniMachines
- ›
- CNC Milling Machines and Machining Centers
- ›
- CNC Vertical Machining Centers
- ›
- CNC Vertical Machining Centers MIKRON
- ›
- CNC Vertical Machining Centers MIKRON HSM 600 U LP
CNC Vertical Machining Center MIKRON HSM 600 U LP
CNC Vertical Machining Center MIKRON HSM 600 U LP was manufactured by the machine manufacturer MIKRON. Machine MIKRON HSM 600 U LP was built in 2014 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Czech Republic |
| region | Jihomoravský kraj |
| Year of manufacture | 2014 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Good |
| Loading | The buyer organizes the loading at his own cost |
| Payment | Before receipt |
| Transport | The buyer organizes the transport at his own cost |
| Status | A test can be performed |
Technical parameters | |
|---|---|
| Maximum table load (evenly distributed) | 120 kg |
| Power of the spindle drive | 32 kW |
| Number of synchronous axles | 5 pcs |
| Maximum rotary speed of the vertical spindle | 36000 1/min |
| Travel length X-axis (mechanical feed) | 800 mm |
| Travel length Y-axis (mechanical feed) | 600 mm |
| Travel length Z-axis (mechanical feed) | 500 mm |
| Maximum feed rate in X-axis | 1 mm/s |
| Maximum feed rate in Y-axis | 1 mm/s |
| Maximum feed rate in Z-axis | 1 mm/s |
| Machine weight | 11.2 t |
Equipment | |
|---|---|
| Heidenhain iTN 530 | |
| Rotary working table | |
| Liquid cooling system | |












































