- UniMachines
- ›
- Mechanical Presses
- ›
- Eccentric Presses
- ›
- Eccentric Presses WMW
- ›
- Eccentric Presses WMW PEE III 160
Eccentric Press WMW PEE III 160
Eccentric Press WMW PEE III 160 was manufactured by the machine manufacturer WMW. Machine WMW PEE III 160 was built in 1990 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Czech Republic |
| Year of manufacture | 1990 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Good |
Technical parameters | |
|---|---|
| Maximum force (pressing) | 160 t |
| Length of the bottom working table | 1200 mm |
| Width of the bottom working table | 760 mm |
| Minimum length of the slider stroke | 20 mm |
| Maximum length of the slider stroke | 160 mm |
| Adjustment of the slider | 120 mm |
Equipment | |
|---|---|
| no data | |









































