- UniMachines
- ›
- Milling Machines
- ›
- Gear Hobbing Machines
- ›
- Gear Hobbing Machines PFAUTER
- ›
- Gear Hobbing Machines PFAUTER Rs 1/2
Gear Hobbing Machine PFAUTER Rs 1/2
Gear Hobbing Machine PFAUTER Rs 1/2 was manufactured by the machine manufacturer PFAUTER. Machine PFAUTER Rs 1/2 was built in 1958 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Slovakia |
| Year of manufacture | 1958 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Good |
| Loading | The seller organizes the loading - included in the price of the machine |
| Transport | The seller organizes the transport at a surcharge |
| Status | Machine unplugged |
| Stock number | 100821 |
Technical parameters | |
|---|---|
| Maximal module | 5 mm |
| Minimal module | 1 mm |
| Minimal diameter of the gear wheel | 65 mm |
| Maximum diameter of the gear wheel | 500 mm |
| Diameter of the table | 470 mm |
| Maximum length of the milling cutter | 270 mm |
| Total power demand | 4 kW |
| Machine weight | 2.5 t |
Equipment | |
|---|---|
| Mechanical drive | |
| Self-centering chuck | |
| Lighting | |










































