- UniMachines
- ›
- Milling Machines
- ›
- Horizontal Milling Machines
- ›
- Horizontal Milling Machines MECOF
- ›
- Horizontal Milling Machines MECOF Mecmill
Horizontal Milling Machine MECOF Mecmill
Horizontal Milling Machine MECOF Mecmill was manufactured by the machine manufacturer MECOF. Machine MECOF Mecmill was built in 1992 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Germany |
| region | Hessen |
| Year of manufacture | 1992 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Very good |
| Stock number | 14931 |
Technical parameters | |
|---|---|
| Length of the working table | 3500 mm |
| Width of the working table | 2500 mm |
| Travel length X-axis (mechanical feed) | 8900 mm |
| Travel length Y-axis (mechanical feed) | 1500 mm |
| Travel length Z-axis (mechanical feed) | 3000 mm |
| Machine height | 6000 mm |
| Machine length | 15500 mm |
| Machine width | 8500 mm |
Equipment | |
|---|---|
| no data | |




















































