- UniMachines
- ›
- Grinding Machines
- ›
- Surface Grinding Machines
- ›
- Surface Grinding Machines JOTES
- ›
- Surface Grinding Machines JOTES SPD 30b x 1500
Surface Grinding Machine JOTES SPD 30b x 1500
Surface Grinding Machine JOTES SPD 30b x 1500 was manufactured by the machine manufacturer JOTES. Machine JOTES SPD 30b x 1500 was built in 1981 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Germany |
| Year of manufacture | 1981 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Very good |
| Loading | The seller organizes the loading - included in the price of the machine |
| Payment | Before receipt |
| Transport | The buyer organizes the transport at his own cost |
| Status | A test can be performed |
Technical parameters | |
|---|---|
| Length of the working table | 1550 mm |
| Width of the working table | 400 mm |
| Maximum height of the grinded workpieces (for a new grinding wheel) | 500 mm |
| Maximum table load (evenly distributed) | 650 kg |
| Diameter of a new grinding wheel | 360 mm |
| Maximum diameter of a grinding wheel | 65 mm |
| Maximum length of grinding (without the grinding wheel output) X-axis | 1550 mm |
| Maximum width of grinding (without the grinding wheel output) Y-axis | 400 mm |
| Minimum length of longitudinal travel | 200 mm |
| Minimum length of automatic approach of the grinding wheel | 0.01 mm |
| Maximum length of automatic approach of the grinding wheel | 0.1 mm |
| Machine weight | 4.5 t |
Equipment | |
|---|---|
| Automatic approach of the grinding wheel | |
| Electromagnetic chuck | |
| Demagnetizing of the chuck | |
| Device for rectilinear truing of the grinding wheel | |
| Liquid cooling system | |
| Central lubrication | |
| Technical documentation | |
















































