- UniMachines
- ›
- Grinding Machines
- ›
- Surface Grinding Machines
- ›
- Surface Grinding Machines ZIERSCH BALTRUSCH
- ›
- Surface Grinding Machines ZIERSCH BALTRUSCH FS 40 / 80
Surface Grinding Machine ZIERSCH BALTRUSCH FS 40 / 80
Surface Grinding Machine ZIERSCH BALTRUSCH FS 40 / 80 was manufactured by the machine manufacturer ZIERSCH BALTRUSCH. Machine ZIERSCH BALTRUSCH FS 40 / 80 was built in 1988 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Germany |
| region | Nordrhein-Westfalen |
| Year of manufacture | 1988 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Good |
| Loading | The seller organizes the loading - included in the price of the machine |
| Payment | Before receipt |
| Transport | The buyer organizes the transport at his own cost |
| Status | A test can be performed |
Technical parameters | |
|---|---|
| Length of the working table | 800 mm |
| Width of the working table | 400 mm |
| Maximum height of the grinded workpieces (for a new grinding wheel) | 350 mm |
| Power of the spindle drive | 8 kW |
| Number of rotary speeds of the spindle | 1450 pcs |
| Diameter of a new grinding wheel | 400 mm |
| Maximum diameter of a grinding wheel | 50 mm |
| Diameter hole in the grinding wheel | 127 mm |
| Total power demand | 13 kW |
| Maximum length of grinding (without the grinding wheel output) X-axis | 850 mm |
| Maximum width of grinding (without the grinding wheel output) Y-axis | 450 mm |
| Minimum length of automatic approach of the grinding wheel | 0.01 mm |
| Machine weight | 3.2 t |
Equipment | |
|---|---|
| Digital readouts | |
| Rapid feed of the grinding wheel | |
| Automatic approach of the grinding wheel | |
| Electromagnetic chuck | |
| Demagnetizing of the chuck | |
| Liquid cooling system | |
| Coolant filter system (paper) | |
| Technical documentation | |













































