- UniMachines
- ›
- Milling Machines
- ›
- Toolroom Milling Machines
- ›
- Toolroom Milling Machines INFRATIREA ORADEA
- ›
- Toolroom Milling Machines INFRATIREA ORADEA FUS 22
Toolroom Milling Machine INFRATIREA ORADEA FUS 22
Toolroom Milling Machine INFRATIREA ORADEA FUS 22 was manufactured by the machine manufacturer INFRATIREA ORADEA. Machine INFRATIREA ORADEA FUS 22 was built in 1986 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Poland |
| region | Dolnośląskie |
| Year of manufacture | 1986 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Good |
| Loading | The seller organizes the loading - included in the price of the machine |
| Payment | Before receipt |
| Transport | The buyer organizes the transport at his own cost |
| Status | A test can be performed |
| Stock number | FREZARKA / DŁUTOWNICA |
Technical parameters | |
|---|---|
| Length of the working table | 630 mm |
| Width of the working table | 220 mm |
| Power of the spindle drive | 1.9 kW |
| Travel length X-axis (mechanical feed) | 300 mm |
| Travel length Y-axis (mechanical feed) | 300 mm |
| Travel length Z-axis (mechanical feed) | 170 mm |
| Number of feed rates | 12 pcs |
| Total power demand | 1.9 kW |
| Machine height | 1670 mm |
| Machine length | 1080 mm |
| Machine width | 1535 mm |
| Machine weight | 0.88 t |
Equipment | |
|---|---|
| Digital readouts | |
| Slotting head | |
| Automatic feed in the axis X and Y | |
| Central lubrication | |
| Liquid cooling system | |
| Lighting | |
| Technical documentation | |












































