- UniMachines
- ›
- Milling Machines
- ›
- Universal Milling Machines
- ›
- Universal Milling Machines DECKEL
- ›
- Universal Milling Machines DECKEL FP3LG
Universal Milling Machine DECKEL FP3LG
Universal Milling Machine DECKEL FP3LG was manufactured by the machine manufacturer DECKEL. Machine DECKEL FP3LG was built in 1974 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Czech Republic |
| region | Jihomoravský kraj |
| Year of manufacture | 1974 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Good |
| Loading | The buyer organizes the loading at his own cost |
| Payment | Before receipt |
| Transport | The buyer organizes the transport at his own cost |
| Status | A test can be performed |
| Stock number | 5529 |
Technical parameters | |
|---|---|
| Length of the working table | 800 mm |
| Width of the working table | 420 mm |
| Power of the spindle drive | 3 kW |
| Maximum rotary speed of the vertical spindle | 2000 1/min |
| Travel length X-axis (mechanical feed) | 500 mm |
| Travel length Y-axis (mechanical feed) | 300 mm |
| Travel length Z-axis (mechanical feed) | 380 mm |
| Machine height | 1850 mm |
| Machine length | 2800 mm |
| Machine width | 2400 mm |
| Machine weight | 1.1 t |
Equipment | |
|---|---|
| no data | |





























































