- UniMachines
- ›
- Milling Machines
- ›
- Universal Milling Machines
- ›
- Universal Milling Machines MECOF
- ›
- Universal Milling Machines MECOF CS8
Universal Milling Machine MECOF CS8
Universal Milling Machine MECOF CS8 was manufactured by the machine manufacturer MECOF. Machine MECOF CS8 was built in 1978 year.
General data | |
|---|---|
| Location | France |
| Year of manufacture | 1978 |
| Warranty | Without warranty |
Technical parameters | |
|---|---|
| Length of the working table | 5000 mm |
| Width of the working table | 965 mm |
| Travel length X-axis (mechanical feed) | 3700 mm |
| Travel length Y-axis (mechanical feed) | 1050 mm |
| Travel length Z-axis (mechanical feed) | 1600 mm |
Equipment | |
|---|---|
| no data | |








































