- UniMachines
- ›
- Electrical Discharge Machines
- ›
- Wire Electrical Discharge Machines
- ›
- Wire Electrical Discharge Machines ARD
- ›
- Wire Electrical Discharge Machines ARD ART EDM M50CA
Wire Electrical Discharge Machine ARD ART EDM M50CA
Wire Electrical Discharge Machine ARD ART EDM M50CA was manufactured by the machine manufacturer ARD. Machine ARD ART EDM M50CA was built in 1998 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Netherlands |
| region | Gelderland |
| Year of manufacture | 1998 |
| Warranty | Without warranty |
Technical parameters | |
|---|---|
| Maximum machining current | 50 A |
| Number of CNC controlled axles | 3 pcs |
| Maximum travel length X-axis | 300 mm |
| Maximum travel length Y-axis | 250 mm |
| Maximum travel length Z-axis | 300 mm |
| Machine height | 2600 mm |
| Machine length | 2600 mm |
| Machine width | 2400 mm |
| Machine weight | 4.5 t |
Equipment | |
|---|---|
| CNC control | |














































